Wdzięczne, ale często kapryśne...

Wdzięczne, ale często kapryśne...

Drewno jest chyba najstarszym materiałem, z którego człowiek wykonuje meble. No i chyba najpowszechniejszym – choć obecnie coraz więcej wykorzystuje się materiałów drewnopochodnych i tworzyw sztucznych. Ich zastosowanie bardzo często jest podyktowane chęcią wyeliminowania konkretnych wad drewna, ułatwieniem obróbki bądź ma podłoże ekonomiczne. W swoim wpisie skoncentruję się jednak na klasycznym rozwiązaniu jakim jest wykorzystywanie litego drewna do produkcji mebli.

Każdy gatunek drewna posiada swoje wady i zalety, co powoduje, że wykorzystuje się je przy produkcji różnych elementów. Niektóre są stworzone do wykorzystanie na blaty, z niektórych będą idealne panele, a jeszcze inne wykorzystamy jako szkielet, bądź element nośny. Poniżej opiszę gatunki drewna z naszej strefy klimatycznej, które najczęściej są wykorzystywane. Na początek dąb. Z jego drewna wykonamy blaty, fronty, drzwi, schody i podłogi. Piękna struktura, naturalny, ciepły kolor, twardość, trwałość oraz brak szkodników drążących drewno to główne zalety. Wady? Z racji twardości jest trudny w obróbce, jest podatny na ciemnienie – zwłaszcza przy kontakcie z wodą. Dlatego niezmiernie ważne jest jego zabezpieczenie i konserwacja. Buk jest stworzony do meblarstwa poprzez zbitą strukturę i łatwość obróbki. Połączenie takich cech jak: barwa drewna, jego trwałość, wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia mechaniczne powodują, że buk jest często wybieranym materiałem Idealnie nadaje się do produkcji mebli giętych. Jesion jest kolejnym bardzo wdzięcznym materiałem do produkcji mebli. Ma niepowtarzalną bardzo kontrastową barwę, wyrazisty rysunek. Drewno jesionowe jest twarde, odporne na codzienne użytkowanie, ponadprzeciętnie elastyczne. Sosna: miękkie, sprężyste drewno łatwo poddaje się obróbce, może przybierać dowolne kształty i barwy. Drewno sosnowe jest także mocne i wytrzymałe, dlatego przy odpowiedniej pielęgnacji meble będą cieszyć oko przez lata. Meble sosnowe wykonane z litego drewna mają ładny lekko żółty kolor o dobrze widocznych słojach. Z upływem czasu i pod wpływem słońca delikatnie ciemnieje. Meble z tego drewna sprawdzą się zarówno w kuchni, sypialni, jak i pokoju dziecięcym. Uznawana za drewno miękkie. Modrzew daje drewno wytrzymałe, dzięki dużej zawartości żywicy odporne na wilgoć oraz owady żerujące na drewnie. Ma delikatny różowo-czerwony kolor. Szczególnie uwielbiane przez naszych górali. Orzech słynie z wyjątkowego, zróżnicowanego ubarwienia oraz ciekawego usłojenia. Chociaż wyróżnia go wysoka odporność i trwałość, jest stosunkowo łatwy do obróbki.

W tym krótkim wpisie skoncentrowałem się wyłącznie na tych najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych w naszych warunkach. Każde drewno ma swoje zalety i wady – profesjonaliści potrafią jednak wykorzystać zalety do maksimum przy jednoczesnym minimalizowaniu cech niepożądanych. Wszystko po to, aby użytkownik cieszył się meblami przez długi, długi czas…

Poniżej kilka zdjęć detali z naszych Salonów Meblowych EWRO ukazujące piękno mebli z litego drewna. U nas każdy znajdzie coś dla siebie!