ten jest niewyspany!
Często tak bywa, ale ja w moich blogowych wpisach pragnę pochylić się nad tematami związanymi ze zdrowym snem. I postaram się podpowiedzieć, co można zmienić, aby tytułowy zwrot zabrzmiał: Kto rano wstaje, ten może góry przenosić.
Od zarania dziejów zdrowy sen był bardzo istotnym zagadnieniem. Najpierw starczał kawałek równej, gołej ziemi. Potem zaczęto wyściełać leże trawą i innymi roślinami, następnie skórami zwierząt. W późniejszym czasie pojawiły się specjalne ławy do spania, łóżka, sienniki ze słomy i siana a na samym końcu materace – jednakże zupełnie niepodobne do współczesnych. Zazwyczaj był to zestaw sprężyn opakowany bawełnianym pokrowcem, na które nakładano elementy poprawiające komfort spania. W późniejszych czasach pojawiły się dodatkowe elementy: warstwy wyrównujące powierzchnię spania, sławny kokos, sprężyny kieszeniowe i woreczkowe (z czasem zaczęto stosować układ strefowy). Równolegle tworzono materace z pianek poliuretanowych. Materace te jednak z powodu niskiej trwałości, podatności na utlenianie i szybkie kruszenie spowodowały liczne obawy, które do dzisiaj towarzyszą przy zakupie materacy piankowych. Następnie pojawiły się materace lateksowe o różnorakiej budowie. Aktualnie królują materace termoelastyczne – na dzień dzisiejszy najlepiej dopasowane do nas pod względem anatomicznym. Uważnie obserwując ten rynek dostrzegamy symptomy nowej epoki; materacy z zimnych pianek.
Tyle z zakresu swoistej “zajawki historycznej”. W kolejnych częściach postaram się omówić szereg zagadnień, które dobrze jest przemyśleć podczas podejmowania decyzji o zakupie materaca. Kierowanie się wyłącznie kryteriami ekonomicznymi zdaje się być dość karkołomne – policzmy ile godzin spędzamy w łóżku i uczciwie odpowiedzmy na pytanie, czy budzimy się zrelaksowani. Zagadnienia związane ze zdrowym snem są coraz bardziej zauważane – i bardzo dobrze, bo nie ma nic gorszego, niż przebywanie z permanentnie niewyspaną osobą. Nieważne, czy chodzi o współpracowników, znajomych, czy rodzinę.
Powyżej dwa przekroje materacy ze sprężynami kieszeniowymi i matą kokosową. Materac dwustronny: grubsza, lub cieńsza warstwa kokosa pozwala dopasować twardość. Warstwa z matą kokosową leży na piance, bliżej ciała przez co będzie bardzo twardy. Na zdjęciu po prawej kokos położony na sprężynach, a dopiero na nim warstwa pianki dająca efekt miękkości.
Mirosław Krajewski
Salony Meblowe EWRO