Królewskie posłanie

Królewskie posłanie

Łóżka kontynentalne do niedawna jawiły się jako synonim luksusu. Kojarzone było przede wszystkim z ekskluzywnymi hotelami zapewniającymi niewyobrażalny komfort i najwyższy standard odpoczynku. Obecnie są coraz bardziej dostępne, i coraz chętniej goszczą w naszych domach. Co wyróżnia te łóżka? Przede wszystkim są wyższe niż tradycyjne. Powierzchnia spania znajduje na wysokości 60-70 cm. Ta wysokość znacząco ułatwia położenie się do łóżka oraz wstanie z niego – doskonałe rozwiązanie dla osób w każdym wieku, a szczególnie doceniane przez kobiety w ciąży, osoby starsze oraz schorowane. Tak więc wysokość posłania zdaje się być głównym atutem tych łóżek – ale do końca tak nie jest. Wszystko z powodu unikalnej konstrukcji poszczególnych elementów, które pokrótce omówię. Idąc od dołu wyróżniamy:
Boxspring – dolna skrzynia wypełniona sprężynami obłożona materiałem izolującym. Jest to jednocześnie podstawa na której ułożony jest idealnie dopasowany materac właściwy – najczęściej kieszeniowy. Skrzynia i położony na niej materac są zazwyczaj wyższe niż standardowe modele oferowane w sklepach. Dolna skrzynia i boki materaca są tapicerowane tym samym rodzajem materiału obiciowego, tworząc jednolitą całość. Na to wszystko bardzo często nakłada się jeszcze toper – czyli cienki materac wierzchni. Jego głównym zadaniem jest ochrona materaca właściwego przed zabrudzeniem i zniszczeniem (bardzo szybko i łatwo można zdjąć pokrowiec do prania), ale pełni też niebagatelną funkcję w zakresie ostatecznego dopasowania pod względem komfortu naszego snu. Dopełnieniem konstrukcji łóżka kontynentalnego jest wezgłowie oraz ewentualnie szczyt dolny. Z racji modułowej budowy możliwym jest użycie różnorodnych tkanin obiciowych, co pozwala na łatwiejsze dopasowanie naszego łóżka do aranżacji całej sypialni.
Jakie są pozostałe zalety tego rozwiązania oprócz wskazanej na wstępie tekstu? Przede wszystkim komfort spania. Z racji zastosowanych technologii bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała dzięki czemu są bardzo wygodne i zdrowe. Zapewniają też bardzo dobrą cyrkulację powietrza, co wprost przekłada się na efektywne odprowadzanie wilgoci i znaczące wydłużenie żywotności materaca. Osobnym aspektem są zagadnienia związane wielkością tego mebla. Jest to duży mebel, który (będąc synonimem luksusu) naturalną koleją rzeczy zdominuje każdą sypialnię. Zdaje się, że idealnie będzie się komponować w dużych pomieszczeniach, aczkolwiek znając kreatywność osób aranżujących pomieszczenia na pewno są rozwiązania umożliwiające instalację tego łoża w mniejszych pokojach. Tym bardziej, że mają bardzo uniwersalny wygląd, a ich budowa umożliwia wkomponowanie praktycznie w każdy styl dominujący w naszych domach. Jakie są wady tego rozwiązania? Myślę, że głównym obszarem tych odczuć będą aspekty związane z wyglądem. Charakteryzują się dużymi gabarytami i sprawiają wrażenie masywnych – z tego powodu może być problem z osiągnięciem spójności naszej sypialni, jeśli pozostałe meble są bardzo lekkie, czy minimalistyczne w formie. Drugim minusem może być stosunkowo wyższa cena. Poniekąd wynika to jednak z z wykorzystania najlepszych komponentów do wykonania łóżka kontynentalnego. Różnice te jednak coraz bardziej zacierają się, co skłania, że chętniej skłaniamy się ku zakupowi łoża w tym stylu.
Na koniec tylko jeszcze jedna dygresja. W związku z rosnącym zainteresowaniem w sprzedaży pojawiły się łóżka, które poprzez zastosowane modyfikacje należałoby nazwać „w stylu kontynentalnym”. Zachowują ogólne cechy pierwowzoru, lecz poprzez modyfikacje zyskują inne funkcjonalności (na przykład pojemniki lub szuflady na pościel).
Poniżej na zdjęciach kilka łóżek w tym stylu oferowanych w naszych Salonach Meblowych EWRO.