Jak dbamy, tak mamy - skóra

Jak dbamy, tak mamy - skóra

Utrwaliło się w naszej świadomości, że meble skórzane są trudniejsze w utrzymaniu, wymagają więcej konserwacji i ogólnie jest z nimi dużo zachodu… Faktycznie tak jest? I tak i nie. Pierwszą rzeczą, którą trzeba sobie jasno uświadomić jest właściwa konserwacja. Wszyscy producenci zalecają, aby bezpośrednio po zakupie mebla własściwie zaimpregnować skórę. Dalczego? Preparaty do impregnacji działają jak niewidzialny pokrowiec i pozostawiają na meblu mikro-powłokę, która chroni przed brudem i nadmiernym zużyciem. Muszę tylko uściślić jedną sprawę: impregnacja nie wyeliminuje niekorzystnych oddziaływań na skórę, ale zdecydowanie ograniczy ich zły wpływ. A czynników mogących wpływać na trwałość takich mebli jest całkiem sporo: codzienne użytkowanie, kontakt z tłuszczem, kolorowa odzież, promieniowanie UV, a także różne przypadkowe zdarzenia (zabrudzenia, plamy czy zadrapania). Nie wspominam tutaj o szkodach wyrządzanych niewłaściwą pielęgnacją – jest to niestety również sfera potencjalnych, dość poważnych zagrożeń. Jak więc prawidłowo konserwować skórę na naszych meblach?

Skoncentruję się na pielęgnacji skóry zamkniętej (lakierowanej) – najczęściej stosowanej w naszych meblach. Generalnie polega ona na prawidłowym czyszczeniu i odpowiedniej konserwacji zewnętrznej warstwy tak, aby zabezpieczyć skórę przed ścieraniem, spowolnić wnikanie brudu, tłuszczu oraz innych zewnętrznych czynników pojawiających się podczas użytkowania mebla, a także uchronić przed migracją kolorów (np. jeans) i ułatwić jej kolejne czyszczenie. W naszych Salonach Meblowych EWRO do konserwacji mebli ze skóry rekomendujemy specjalistyczne preparaty COMODO Lederzentrum, które jako jedyne na rynku posiadają pozytywną opinię Instytutu Przemysłu Skórzanego oraz rekomendacje od największych producentów meblowych na rynku. W jaki sposób tego dokonać? Poniżej prezentujemy filmy przygotowane przez producenta omawianych środków.

Pragnę też przy okazji uczulić Was na kilka najczęstszych błędów i mitów dotyczących właściwej pielęgnacji mebli skórzanych:

Powierzchowna wiedza. Dla wielu nie ma znaczenia to, czy skórzane są buty, odzież, galanteria czy meble. Często mamy do czynienia z myśleniem, że skóra to skóra i do jej czyszczenia czy konserwacji stosuje się takie same metody. Natłuszczanie, nawilżanie i odżywianie przy pomocy kremów, wosków czy różnego rodzaju mleczek niestety nie pomaga meblom a wręcz przeciwnie szkodzi gdyż degradują powłokę wykończeniową.

Brak jakiejkolwiek pielęgnacji. Skóra rzeczywiście jest materiałem trwałym i długowiecznym. Ale nic nie trwa wiecznie. I tutaj podobnie: podczas codziennego użytkowania najnormalniej w świecie ścieramy ochronne warstwy i otwieramy pole do popisu czynnikom niekorzystnym. W efekcie skóra blaknie, staje się sucha i traci swą elastyczność. Regularnie czyszczenie i pielęgnowanie znacząco wydłuża czas komfortowego użytkowania mebla jak i utrzymuje go w nienagannej kondycji i nieskazitelnym wyglądzie.

Stosowanie niewłaściwych środków. Często na forach internetowych spotykamy się z różnymi pomysłami czyszczenia i pielęgnacji mebli tapicerowanych w skórze naturalnej domowymi sposobami począwszy od płynów do mycia naczyń, płynów do mycia szyb, kremów, oliwek, mleczka do demakijażu, wszelkiego rodzaju wosków, mydeł (w tym najczęściej wymieniane szare mydło), chusteczek nawilżanych poprzez agresywną chemię domową i wszelkie środki na bazie alkoholi i rozpuszczalników kończąc na bardzo ekstremalnych pomysłach typu zmywacz do paznokci. Wszystkie tego typu sposoby prowadzą do degradacji zewnętrznej powłoki skóry co często na stałe może uszkodzić mebel. Takiej degradacji mogą też dokonać niektóre produkty marketowe nie polecane przez specjalistów gdyż w ich składzie niejednokrotnie możemy znaleźć tłuszcze, woski czy silikony które zatykają pory skóry (tłuszcze ponadto jełczeją) efektem czego często bywa sparcenie powierzchni.

Czyszczenie bez konserwacji. Zdarza się, że na bieżąco czyścimy nasze meble zapominając jednocześnie o konserwacji. A jak już pisałem wcześniej: preparaty do impregnacji działają jak niewidzialny pokrowiec i zostawiają na meblu mikro powłokę która chroni przed brudem i nadmiernym zużyciem, ułatwiają również proces ponownego czyszczenia.

Nie wyczerpałem oczywiście tematu – wszak nie wspomniałem ani słowa o pielęgnacji skór otwartych. Jednak obszerność zagadnień sprawia, że w niedługim czasie właśnie tej problematyce poświęcę jeden z kolejnych wpisów.

A na koniec jak mantrę powtarzana kwestia: bardzo ważne jest aby mebel został zaimpregnowany zaraz po zakupie – pozwoli to uniknąć wielu nieprzewidzianych sytuacji związanych z użytkowaniem mebla.