Na czym śpimy? Sprężyny.

Na czym śpimy? Sprężyny.

Zastanawialiście się pewnie, dlaczego jeden materac kosztuje 1000, a inny ponad 14000? Jest to związane ściśle z materiałami użytymi do ich budowy. A materiały mają wpływ na komfort i trwałość produktu. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na cenę jest oczywiście technologia w której dany materac został wykonany. W naszym blogu postaram się przybliżyć każdy typ. Generalnie materace można podzielić na trzy rodzaje: sprężynowe, piankowe i lateksowe. Jest to bardzo ogólny podział, ale według tego klucza postaram się omówić każdy typ materacy – na początek bierzemy na warsztat sprężynowe. Materac te dzielą się generalnie na: bonelowe, kieszeniowe i hybrydowe. Oczywiście można dokonać jeszcze bardziej szczegółowych podziałów, ale poprzestanę na tym podstawowym.

Bonelowe – tymi bym specjalnie głowy nie zawracał. Jest to stara technologia w której sprężyny łączone są drutem w jedną bryłę, następnie całość obłożona zostaje przekładką tapicerską i pianką poliuretanową. Mówimy o starszej technologii, pianka więc niewiele różni się od gąbek i podobnie jak one pod wpływem wilgoci szybko się utlenia i zazwyczaj kruszeje, a jakość materiałów na sprężyny też nie jest powalająca. Dlatego takie materace szybko tracą początkową sprężystość, a dodatkowo po niedługim czasie namacalnie idzie na własnym ciele odczuć każdą sprężynę – dlatego też zalecano stosunkowo częste obracanie materaca stronami.

W latach 90-ych wprowadzono nowocześniejsze materace kieszeniowe. Ich jądro stanowią sprężyny w kształcie walca umieszczone w odpowiednich kieszeniach (woreczkach). Aktualne wyróżniamy dwa typy takich materacy: standardowe i multipocket. Różnią się tylko średnicą sprężyn, a co za tym idzie ich ilością na całej powierzchni. Od bonelowych różni je brak sztywnego połączenia, a w związku z tym mają większą elastyczność punktową. Generalnie te materace lepiej dopasowują się do naszych anatomicznych kształtów. Im więcej sprężyn, tym większa elastyczność, ale też wyższa cena. Sprężyny oczywiście są obłożone piankami: poliuretanowymi, wysokoelastycznymi, lateksoidalnymi i lateksowymi (poszczególne pianki omówię w jednej z kolejnych części). O znacznym wydłużeniu czasu użytkowania mówimy jednak tylko w przypadku nowoczesnych pianek – poliuretanowe ciągle nie są oszałamiająco trwałe. Optymalne wydają się pianki wysokoelastyczne (w naszej ofercie mamy takie materace produkcji: Hilding, Materasso i MK Foam Koło). Na zdjęciach poniżej: z lewej materac kieszeniowy, z prawej multipocket – oba z firmy Materasso.

 

Osobną kwestią są materace kieszeniowe z wykorzystaniem wkładu kokosowego. Większość producentów mami nas w tym wypadku, że materac jest „naturalny”. Oczywiście – same wióry kokosowe to produkt naturalny, a raczej odpad naturalny, który po prostu zagospodarowano. Mata wykorzystywana przy produkcji materacy powstaje poprzez sprasowanie włókien kokosowych z elementem je wiążącym, często po prostu chemicznym klejem lub lateksem syntetycznym. Generalnie mata kokosowa w materacu służy przede wszystkim do jego utwardzenia. Natomiast zagadnienia na temat jego antyalergiczności, antybakteryjności są tu kwestią sporną. W zasadzie opinie są tutaj różne, ale ja osobiście przychylam się do takiej, że nie jest to zbyt przyjazny człowiekowi produkt. A już stanowczo odradzam stosowanie go w materacach dla dzieci i młodzieży.

W ostatnim czasie pojawiły się materace hybrydowe. Tutaj króluje zdecydowanie jeden producent: Sealy. Materace Sealy Hybrid łączą w sobie dwie najlepsze technologie: chłodzący komfort pianki żelowej z pamięcią pianki termoelastycznej, oraz głębokie podparcie tytanowych sprężyn pod spodem. Trwałość użytych komponentów jest bardzo wysoka, materace jednak stosunkowo wysokie i nie do każdego łózka mogą z tego względu pasować. Na zdjęciu poniżej przekrój materaca hybrydowego Sealy

Wyżej opisane materace można zobaczyć, przetestować i kupić w naszych Salonach Meblowych EWRO.

 

Użyte we wpisie zdjęcia pochodzą z materiałów prasowych producentów: Hilding, Materasso i Sealy